Kaka
Az Amazonas s Orinoco rtereinek forr serdeiben, magas fk rnykban bukkanhattak elszr az lelmet keres bennszlttek egy karcs, nagy level kis fra, a kakara. Az els gyjtket taln csak a kvncsisg vezette, mert kemny, fanyar, keser magjai nem okozhattak nagy lvezetet kstoljnak. De az „istenek kertsze" elrulta a receptet, s megszletett a kaka s csokold se, a sttbarna, sr, indin habos vz.
Mire a btor spanyolok haji az jvilg partjaihoz rtek, mr Mexiktl Peruig a j hideg habos vizet ittk. Rvidesen az indin, aztk s toltk konyhamvszet mr ngyfle kakaitallal gazdagtotta trendjt. Nemhiba neveztk a kakat Isten fjnak; sokfle lvezetet s hasznot nyjtott gondozinak! Magvait s a magvakat bort fehr szivacsos tmeget csemegnek ettk; a terms hjbl kanalat, poharat s ms ednyt ksztettek; leveleikkel hzaikat fedtk; a kakababot gygyszerknt is hasznltk, st az orvosok fjdalomcsillaptnak is rendeltk.
Az indinok nagyra becsltk dt hatst. Nemcsak frissek, de szpek is lettek tle, mert brk rugalmassgt s fnyessgt szintn neki ksznhettk. A szpsg mellett inkbb dt hatsa keltette fel Cortez figyelmt, amikor katoniba erltette az els pohr kakat. Hogy megszpltek-e a derk katonk — kit tudja, de a spanyol kirlynak cmzett levlben az llt, hogy egyetlen cssze ital elegend ahhoz, hogy egy embert egsz napi menetels alatt frissen tartson. Cortez katoni ittak s meneteltek. Mire vget rt a menetels, bks habosvz-ivk rasztottk el egsz Mexikt. Az indin vrosllamokban a kaka magja kitntetett, fltve rztt kincs volt. Mint valamikor a kzpkorban a borsot Eurpban, gy Mexik vidkein a kakamagot fizetsi eszkznek is hasznltk. Mexik utols nagy indin uralkodjnak — Montezumnak palotjban nagy halmokban gylt a kincset r „bab", az adt fizet alattvalk jvoltbl.
A mexiki hegyekbe tvedt szegny turista csak kakababra vltott valutval vsrolhatott.
Eurpa a XVI. szzad eleje tjn rteslt az jvilg klnlegessgrl. Elsnek termszetesen felsge V. Kroly kapott rla hrt Cortez beszmoljbl. A spanyol Fernandez ismertetsben megtallhatjuk az si kakakertek, kisebb ltetvnyek lerst. A hrt csak jval ksbb kvette az els l nvny; megrkezse nagy szenzci volt, de italnak, a habos vznek nem volt ltalnos sikere Eurpa orszgaiban. Spanyolorszgban a hazatrk gyorsan elterjesztettk, gy sokan megszerettk. Spanyolorszg utn Bcsben, majd Franciaorszgban hdtott.
A majk kakababban fizettk adjukat s kakafaltetvnyeikrl szlltottk az aztk vrosokba a kakababot, hogy kielgtsk a hatalmas keresletet. A xocotlatl (rtsd: csokold) nem egyszeren ital volt, hanem az istenek eledele, szertartsok kellke, st a xocotlatl maga volt a szertarts. Egy aztk mtosz szerint, mely pendantja a promtheuszi tzlopsnak, Quetzalcoatl a kakababot csente el az embereknek. Montezuma, aki a spanyoloknak "ksznhette" az "utols aztk uralkod" cmet, maga is napi tven cssze xocotlatl-t hajtott fel, amit sokan taln -az sszettel ismeretben- az emberi nuralom s trkpessg cscsteljestmnyeknt is rtkelhetnek. /Forrs:Terebess Fszerkalauz/
|